Opowieści Okrągłego Stołu - bohaterowie, najważniejsze miejsca i przedmioty - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
BOHATEROWIE:

Merlin Czarodziej – syn Nieprzyjaciela (czyli Diabła) i kobiety, która została uwiedziona przez sen. Posiadał dzięki temu wiedzę i umiejętności szatańskie. Bronił swej matki, okrzykniętej czarownicą, czytał w ludzkich myślach, miał nadzwyczajne zdolności, zajmował się magią i przepowiadaniem przyszłości. Odegrał wielką rolę na dworze Artura, pomagając królowi i jego rycerzom w zdobyciu władzy, pokonaniu wrogów, często w zdobyciu damy serca. Sam zakochał się w Vivianie, która go uwięziła. Merlin zniknął ze sceny politycznej przez miłość do kobiety. Jest symbolem antywcielenia. Jako syn sił nieczystych uosabia wpływ zaświatów na losy ludzi – nie tylko złowieszczy, ale często pomyślny, ratujący życie czy honor.

Lancelot z Jeziora – ideał rycerza (chrześcijańskiego). Dzielny wojownik, sprzyjają mu od narodzin siły pozaziemskie: wróżki, Merlin, przeznaczenie. Lancelot nie tylko wspaniale walczy w imieniu króla Artura i o swój honor, ale także przeżywa liczne romanse z wróżkami i kobietami. Przyjaźni się z Ginewrą. Kiedy królowa zostaje posądzona o zabójstwo jednego z rycerzy i skazana na stos, Lancelot wybawia ją. Ściąga tym na siebie gniew swego drogiego przyjaciela Artura i podejrzenia o zdradę Ginewry z Lancelotem. Rycerz do końca jednak stara się uzyskać pokój w państwie i przebaczenie króla, gdyż uważa wojnę o Ginewrę za nieporozumienie. Obiecuje też przed Bogiem porzucić dawne hulaszcze życie. Lancelot jest postacią rysowaną z dużą dozą psychologizmu. Jest wzorem postępowania dla innych rycerzy Okrągłego Stołu. Uważany jest za ostoję moralności i autorytet wierności wierze i królowi.

Król Artur (Artus) – XII-wieczny ideał władcy, wywiedziony zarówno z wyspiarskiego folkloru, jak też ideologii rycerskiej i etyki dworskiej. Żył prawdopodobnie w 2. połowie VI wieku. Celtycki wódz, który zahamował ekspansję germańskich Saksonów. Syn króla Utera, który wychował się w lesie, o jego istnieniu wiedział tylko Merlin. Gdy Uter zmarł, Merlin zarządził, że wolą Boga jest, aby przyszły władca Logru wyciągnął miecz ze skały (inne wersje legendy mówią o mieczu wbitym w kowadło). Nikt tego nie dokonał, poza Arturem. Od początku swego panowania jest wzorem prawości i męstwa. Traktuje swych rycerzy z szacunkiem. Pięć razy do roku: na Wielkanoc, Wniebowstąpienie, Zielone Święta, Wszystkich Świętych i Boże Narodzenie, Artur zwołuje zebranie wszystkich rycerzy. Otrzymuje w darze od ojca Okrągły Stół dla 150 rycerzy (zrobił go Merlin), którzy zasiadają przy nim na równi z królem. Jedyne oznaczone miejsce to Niebezpieczne Miejsce, na którym z czasem ma zasiąść największy z rycerzy, najdoskonalszy. W jednej z opowieści Artur poślubia swoją siostrę, nie wiedząc o tym. Ma z nią syna, Mordreta. Jednak największą jego miłością i prawdziwie królewską żoną jest Ginewra, o którą zacznie walczyć z Lancelotem, co jest znakiem upadku jego królestwa.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Śmierć Artura – streszczenie
2  Współczesne interpretacje Opowieści Okrągłego Stołu
3  Czas i miejsce akcjiKomentarze: Opowieści Okrągłego Stołu - bohaterowie, najważniejsze miejsca i przedmioty

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: