Merlin Czarodziej – streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Opowieść ta przedstawia historię Merlina od jego narodzin, które wiążą się z Ewangelią, aż do jego zniknięcia. Początek legendy opiera się na dogmacie o Chrystusie, który wybawił świat ludzi od grzechu poprzez chrzest. Symbolicznie ilustrowane jest to jako wydobycie z piekła Adama i Ewy. Szatan, chcąc zemścić się za ten czyn Chrystusa, przybiera ludzką postać i gwałci pobożną, bezbronną, niczego nie świadomą kobietę. Rodzi się Merlin, który od razu potrafi mówić, jest diabelsko inteligentny i ma niesamowite zdolności. Należą do nich: przybieranie różnych postaci, czytanie w myślach, przewidywanie. Merlin zostaje przyjęty na dwór króla Utera. Jednak czyny Merlina nie są do końca (albo nie zawsze są) złe. Czarodziej pomaga w wielu szlachetnych przedsięwzięciach. Po śmierci króla to Merlin decyduje o następcy: ten, kto wyjmie miecz ze skały, zasiądzie na tronie. Był nim młody Artur, królewski syn, o którego istnieniu nikt nie wiedział prócz czarodzieja.

Merlin wspomaga rycerzy swoimi czarami w wielu wojnach i bitwach. Przepowiada Arturowi przyszłość. W narracji częste są retrospekcje, powroty do wątków biblijnych, rozwijanych dalej jako opowieści apokryficzne. Przeplatają się też postaci rzymskie: m.in. Juliusz Cezar, w losach których również zaznacza się działalność Merlina.

Czarodziej zakochuje się w pięknej dziewczynie Vivianie. Nagle jego diabelska przebiegłość i przenikliwość okazują się nikłe wobec potęgi miłosnego oczarowania. Merlin jest w stanie zrobić dla Viviany wszystko. Dziewczynka-wróżka bardziej jednak od miłości Merlina ceni sobie jego magiczną wiedzę. Czarodziej spełnia zachcianki Viviany, zdradza jej tajemnice magii. Dziewczyna podstępnie zamyka Merlina w feerycznym (czarodziejskim) więzieniu. Odtąd czarodziej nie będzie już służył swemu drogiemu panu, Arturowi. Samotny, stęskniony, rozkochany w Vivianie Merlin będzie czekał na chwile, kiedy dziewczyna odwiedzi go i pozwoli, choć na krótko, pocieszyć się. Paradoks polega na tym, że Merlin zna cenę tej miłości, przecież wie o swoich przyszłych losach. Jednak decyduje się pozostać kochankiem Viviany. Sama Viviana niewątpliwie kocha czarodzieja, lecz zwycięża kobiecy podstęp, ciekawość wiedzy tajemnej, chęć władzy nad mężczyzną.Merlin, mimo że jest synem Diabła i człowieka, przepowiada wyroki Boże, reprezentuje świat nadprzyrodzony na równi diabelski i boski. Po tym, jak zostaje uwięziony przez Vivianę, jego postać traci znaczenie. Historia dzieje się dalej wokół Lancelota.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Śmierć Artura – streszczenie
2  Współczesne interpretacje Opowieści Okrągłego Stołu
3  Opowieści Okrągłego Stołu - bohaterowie, najważniejsze miejsca i przedmiotyKomentarze: Merlin Czarodziej – streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: