Opowieści Okrągłego Stołu - bohaterowie, najważniejsze miejsca i przedmioty - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Awalon – wyspa brytyjska. Symbolizuje świat zmarłych, odgrodzony od świata żywych wodą (rzekami, jeziorami, morzem), ale nie do końca odrębny od rzeczywistości ludzi żywych. Według Celtów była to kraina bogów i wróżek. A te istoty, zwłaszcza wróżki, nie tylko pojawiały się wśród ludzi, czasem żyły w ich otoczeniu. Udaje się na tę wyspę Artur u kresu swego państwa. Nie jest powiedziane, że umarł. Do Awalon nie mają wstępu zwykli śmiertelnicy, lecz ci, którzy słyną z odwagi, nie lękają się feerii. Czasem bohaterowie nawet nie wiedzą, gdzie dostają się, przeszedłszy rzekę – granica między światem zmarłych i żywych jest bardzo płynna, niejasna, trudno dostrzegalna.

PRZEDMIOTY:

Okrągły Stół – zrobiony przez Merlina stół dla 150 rycerzy królewskich. Jest symbolem stowarzyszeń rycerskich i praw panujących w społeczności rycerzy.

Ekskalibur – mityczny miecz Artura, który został wydobyty ze skały przez przyszłego króla Logru. Symbol potęgi epoki arturiańskiej i zwycięskiej walki z wszystkimi wrogami Brytanii. Znak, na widok którego drżeli zwykli śmiertelnicy.

Święty Graal – przedmiot, który w literaturze światowej wywołał liczne kontrowersje. Obiekt autentycznych badań z powodu tak silnego działania legend o naczyniu, z którego pił Chrystus na Ostatniej Wieczerzy, i w które zebrano krew Zbawiciela z boku, przebitego lancą. Prototyp Graala upatruje się w pogańskich rytuałach – w kulcie płodności (Celtowie) lub micie słonecznym (wspólnota indoeuropejska). Strażnikami Graala według legend byli potomkowie Józefa z Arymatei – król Artur miał wywodzić się z rodu Józefa. Pierwsza część Opowieści..., historia Merlina, bogato utkana jest z fragmentów dowodzących tę tezę, zasadzających mity arturiańskie w kręgu chrześcijańskich symboli i wartości. Graal to talizman. W malarstwie przedstawiano go jako kielich, półmisek, kamień albo puchar. Poszukiwali go rycerze Okrągłego Stołu, a zwłaszcza Lancelot, Perceval z Walii i Galahad.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Śmierć Artura – streszczenie
2  Lancelot z Jeziora – streszczenie
3  Poszukiwanie Świętego Graala – streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Opowieści Okrągłego Stołu - bohaterowie, najważniejsze miejsca i przedmioty    Tagi: