Opowieści Okrągłego Stołu - bohaterowie, najważniejsze miejsca i przedmioty - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gowen – ideał rycerza, który poświęca się wyłącznie walce. Postać pochodzi z późniejszych tekstów legend arturiańskich. Siła i odwaga bohatera, jego zręczność i inteligencja nie są już efektem działania pozaziemskich mocy, ale raczej rezultatem dyscypliny, długoletniej pracy nad sobą. Przez to Gowen jest bohaterem różnym od wzoru Lancelota, Tristana i innych rycerzy Okrągłego Stołu. Nie bawią go gry, turnieje, miłości, taniec, muzyka, polowania. Wszystko to stanowiło istotny element życia wczesnego rycerstwa arturiańskiego. Natomiast Gowen szanuje religię i miłość, nie poświęca im jednak zbyt wiele uwagi. Liczą się dla bohatera: szczodrość, prawość, lojalność wobec króla i seniorów. Gowen jest już modyfikacją ideału błędnego rycerza, gdyż nie służy już tylko wierze, ale sprawdza się w walce jako zawodowy wojownik.

Ginewra – żona króla Artura. Dama, która najbardziej odbiega od celtyckiego wzoru królewskiej żony, więcej jest w tej postaci ideału dworskiego. Piękna i inteligentna królowa wyróżnia się dostojnością i szlachetnością. Na samym początku przyjaźni Ginewry i Lancelota, królowa pragnie odsunąć od siebie podejrzenia dworu i ukochanego męża. Posyła rycerza na misje, m.in. turniej w Kamaalot. Jednak po uzdrowieniu Lancelota, Ginewra przekonuje się o sile tego uczucia (przyjaźni? miłości?). Różnie interpretuje się tę relację dwojga najbliższych Arturowi osób. Romans obojga jest jednak zarówno mitycznym schematem rządzącym parami królewskimi już w legendach celtyckich, jak i ważnym tematem literatury francuskiej – jest więc prawie pewien. Zwłaszcza, że skazaną na stos Ginewrę ratuje nie kto inny jak sam, zawsze jej wierny, Lancelot. Królowa staje się przyczyną wojny Artura i Lancelota.

MIEJSCA:

Logr – mityczna kraina rządzona przez króla Artura. Najpierw panuje w niej ład społeczny. Artur walczy przeciw wrogom, chcącym zakłócić spokój ludu. Oprócz ludzi żyją tu magowie (Merlin), wróżki (Viviana), inne postaci fantastyczne lub w połowie wymyślone. Zaświaty obecne w Logrze są jednak sprzymierzeńcami ludzi. W życiu królestwa istotną rolę odgrywa symbol – zarówno magiczny, jak i religijny. Na przykład Święty Graal, turnieje rycerskie (ilustracje walki dobra ze złem), Okrągły Stół. Ogólna wymowa opowieści o Logrze jest jednak pesymistyczna. Logr chyli się ku upadkowi. Zaczynają panować w nim zemsta, chciwość, zazdrość, kłamstwo. Dzieje Logru są znakiem zarówno wielkości, jak i schyłku królestwa, czy ogólniej – świata ludzi.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Merlin Czarodziej – streszczenie
2  Współczesne interpretacje Opowieści Okrągłego Stołu
3  Lancelot z Jeziora – streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Opowieści Okrągłego Stołu - bohaterowie, najważniejsze miejsca i przedmioty    Tagi: