Merlin Czarodziej – streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Opowieść ta przedstawia historię Merlina od jego narodzin, które wiążą się z Ewangelią, aż do jego zniknięcia. Początek legendy opiera się na dogmacie o Chrystusie, który wybawił świat ludzi od grzechu poprzez chrzest. Symbolicznie ilustrowane jest to jako wydobycie z piekła Adama i Ewy. Szatan, chcąc zemścić się za ten czyn Chrystusa, przybiera ludzką postać i gwałci pobożną, bezbronną, niczego nie świadomą kobietę. Rodzi się Merlin, który od razu potrafi mówić, jest diabelsko inteligentny i ma niesamowite zdolności. Należą do nich: przybieranie różnych postaci, czytanie w myślach, przewidywanie. Merlin zostaje przyjęty na dwór króla Utera. Jednak czyny Merlina nie są do końca (albo nie zawsze są) złe. Czarodziej pomaga w wielu szlachetnych przedsięwzięciach. Po śmierci króla to Merlin decyduje o następcy: ten, kto wyjmie miecz ze skały, zasiądzie na tronie. Był nim młody Artur, królewski syn, o którego istnieniu nikt nie wiedział prócz czarodzieja.

Merlin wspomaga rycerzy swoimi czarami w wielu wojnach i bitwach. Przepowiada Arturowi przyszłość. W narracji częste są retrospekcje, powroty do wątków biblijnych, rozwijanych dalej jako opowieści apokryficzne. Przeplatają się też postaci rzymskie: m.in. Juliusz Cezar, w losach których również zaznacza się działalność Merlina.

Czarodziej zakochuje się w pięknej dziewczynie Vivianie. Nagle jego diabelska przebiegłość i przenikliwość okazują się nikłe wobec potęgi miłosnego oczarowania. Merlin jest w stanie zrobić dla Viviany wszystko. Dziewczynka-wróżka bardziej jednak od miłości Merlina ceni sobie jego magiczną wiedzę. Czarodziej spełnia zachcianki Viviany, zdradza jej tajemnice magii. Dziewczyna podstępnie zamyka Merlina w feerycznym (czarodziejskim) więzieniu. Odtąd czarodziej nie będzie już służył swemu drogiemu panu, Arturowi. Samotny, stęskniony, rozkochany w Vivianie Merlin będzie czekał na chwile, kiedy dziewczyna odwiedzi go i pozwoli, choć na krótko, pocieszyć się. Paradoks polega na tym, że Merlin zna cenę tej miłości, przecież wie o swoich przyszłych losach. Jednak decyduje się pozostać kochankiem Viviany. Sama Viviana niewątpliwie kocha czarodzieja, lecz zwycięża kobiecy podstęp, ciekawość wiedzy tajemnej, chęć władzy nad mężczyzną.

Merlin, mimo że jest synem Diabła i człowieka, przepowiada wyroki Boże, reprezentuje świat nadprzyrodzony na równi diabelski i boski. Po tym, jak zostaje uwięziony przez Vivianę, jego postać traci znaczenie. Historia dzieje się dalej wokół Lancelota.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Poszukiwanie Świętego Graala – streszczenie
2  Opowieści Okrągłego Stołu – problem gatunku
3  Opowieści Okrągłego Stołu - bohaterowie, najważniejsze miejsca i przedmiotyKomentarze
artykuł / utwór: Merlin Czarodziej – streszczenie    Tagi: